Історії які ви нам довірили

меню
{( row.text )}
{( row.tag )}
logo

Історії які ви нам довірили

Що таке ескапізм та чому він виникає?

Що таке ескапізм та чому він виникає?

Кожна людина у своєму житті стикається з низкою подій, які можуть бути як приємними, так і трагічними. Ці ситуації викликають різні емоції і реакції. Іноді, коли здається, що обставини стають надто важкими або непередбачуваними, психіка людини сприймає це як загрозу безпеці. В такі моменти виникає потреба у відверненні уваги від негативних аспектів життя, що називають ескапізмом. 

В цей час відбувається переорієнтація уваги на більш приємні та повсякденні речі. Таким чином вдається зняти напругу і знизити відчуття стресу. Варто зауважити, що це не є вирішенням проблем, а лише тимчасовим полегшенням. Хоча ескапізм може бути корисним у певних ситуаціях, важливо знаходити здорові шляхи подолання проблем у житті.

Що таке ескапізм та чому він виникає?

Ескапізм: що це, історія виникнення

Що таке ескапізм? Це не лише спроба втечі від реальності, але й схильність людини уникати зіткнення зі складнощами, шляхом спрямування своєї уваги на місця і ситуації, де можна відчути безпеку та комфорт. Це явище виявляється у захопленні фантазійними світами, розвагами або просто приємними хобі, які дозволяють тимчасово забути про негатив.

Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова зазначає, що важливо розуміти, що це не є патологією, а може бути природною реакцією на стресові ситуації чи важкі переживання. Однак у деяких випадках, коли бажання сховатися від реальності стає нав'язливим і перешкоджає повсякденному життю, ескапізм може потребувати уваги, а іноді й професійної допомоги.

Що таке ескапізм та чому він виникає?

Як проявляється ескапізм?

Ескапізм розкривається у різних формах, які допомагають людям відволіктися від реальних проблем та стресу. Вони можуть бути не тільки різноманітними, але й часто навіть непомітними для особи, яка їх обирає.

Одним із проявів ескапізму є занурення у світ розваг. Це може бути перегляд фільмів, серіалів або соціальних мереж. Коли людина витрачає багато часу на ці заняття, вона часто навіть не усвідомлює, що це є способом сховатися від реального життя.

Окрім того, втечею від реальності можуть бути:

 • фізична активність. Заняття спортом, танці або будь-яка інша форма активності допомагає людині забути про проблеми і стрес;

 • робота або навчання можуть стати засобом відволіктися від особистих проблем чи неприємних ситуацій;

 • шопінг, переїдання та вживання психоактивних речовин також є формами ескапізму, оскільки вони допомагають відволіктися від неприємних емоцій;

 • мрії, фантазії та занурення у вигаданий світ допомагають втекти від реального життя. 

Також ескапізм іноді плутають із прокрастинацією, але вони мають відмінності. Прокрастинація — відкладання розв'язання проблеми, тоді як ескапізм — спроба її уникнути, займаючись приємними справами.

Що таке ескапізм та чому він виникає?

Причини ескапізму

У психології ескапізм сприймається перш за все як засіб захисту від тривоги. Коли людина відчуває стрес або надмірне хвилювання, втеча від реальності допомагає уникнути неприємних відчуттів. Також у цьому механізмі використовується витіснення — спроба приховати або відкинути неприємні думки чи емоції «на потім». 

Інше психологічне визначення ескапізму пов'язує його появу з необхідністю адаптуватися до постійних змін у соціальному середовищі. Іноді люди відчувають потребу віддалитися від цієї реальності.

У зв'язку з цим ескапізм можна розглядати з двох боків: позитивного і негативного. Позитивний — може бути корисним, коли він допомагає людині адаптуватися або виявляється у творчій самореалізації. Наприклад, він може стимулювати до розвитку нових навичок та отримання знань, подорожей чи творчості, що позитивно впливає на якість її життя та особистість.

Негативний ескапізм, навпаки, призводить до повної втрати зв’язку з дійсністю. Це проявляється у зміні оточення, рівня життя, втраті контакту з власною ідентичністю. Здоровий та нездоровий ескапізм відрізняються глибиною занурення в інші світи та складністю повернення назад. Отже, ескапізм притаманний для кожної людини, тому важливо зберігати баланс. 

Що таке ескапізм та чому він виникає?

Методи збереження гармонії

Досягнення балансу в ескапізмі дуже важливе, особливо коли ми стикаємося з непростими ситуаціями або стресом. Ось декілька способів, які можуть допомогти зберегти гармонію з внутрішнім я та навколишнім світом:

 • Визначення тимчасових меж. Важливо розуміти різницю між короткочасною втечею від реальності, яка може бути корисною для відпочинку, та тривалим зануренням у фантазії. Встановлення чітких кордонів допомагає уникнути залежності та зберегти баланс у житті.

 • Уникнення «віддаленої» реальності. Довгострокове планування може призвести до стресу через невизначеність. Замість цього зосередьтеся на найближчому майбутньому і заплануйте приємні справи, які ви можете контролювати, наприклад, зустрічі з друзями, організація свята, похід в кінотеатр або шопінг з сестрою.

 • Пам’ятати про відповідальність. Хоча ескапізм може бути корисним для відпочинку, важливо не забувати, що це лише тимчасова втеча від реальності, а не спосіб вирішення проблем.

 • Не знецінювати фантазії. Мрії, фантазії можуть бути корисним інструментом для відволікання від негативних думок або емоцій, але важливо використовувати їх у розумних межах і не забувати про реальне життя.

 • Пошук однодумців. Спільна діяльність з друзями або родиною може допомогти не лише відволіктися, але й зберегти соціальні зв'язки та покращити настрій.

 • Прислухатися до себе. Важливо враховувати свої потреби і обирати той вид ескапізму, який є найкориснішим саме для вас.

 • Використання самоаналізу. Спостерігайте за собою, це допомагає тримати ескапізм під контролем. Задайте собі питання: «Від чого саме я намагаюся втекти?»

Пам'ятайте, що ескапізм може мати як позитивні, так і негативні наслідки, тому важливо бути уважним до його впливу на ваше життя. Разом з цим, дотримуйтесь правил, які були описані вище, щоб керувати «втечею від реальності» та уникнути її шкідливого впливу.

Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова